Bireysel Emeklilik Sistemi

BES nedir?
BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi; bireylerin çalışırken kazandıkları paranın bir kısmını tasarrufa ayırmalarını sağlayarak, emeklilik dönemlerinde rahat etmelerini amaçlayan bir isteğe bağlı emeklilik yapısıdır.

BES ile emeklilik hakkı elde edebilmek için yalnızca 2 koşul vardır: 10 yıl süresince sistemde bulunmak ve 56 yaşını tamamlamış olmak. Devletin sosyal güvenlik sisteminden emekli olan kişiler de bu sisteme dahil olabilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) gönüllü katılım esasına dayanır. Bireyler çalıştıkları süre zarfı içerisinde gelirlerinden bir kısmını anlaşmalı oldukları sigorta şirketleri aracılığı ile tasarrufa yönlendirirler. Bu tasarruflar
yatırım araçlarında değerlendirilerek birikimler arttırılır. Emekli olduktan sonra bu birikim dilenirse toptan, dilenirse aylık maaşlar halinde geri alınır.

BES devlet katkısı ile güçlenerek son derece makul bir yatırım aracı haline gelmiştir. Devlet, 2013 yılı itibari ile bireylerin yatırdığı her 100 lira için 25 lira katkı yapma kararı almıştır. Yani sigortalının ödediği 100 lira onun hesabında 125 lira olarak geçecektir.

BES Nasıl İşler?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılmak için BES hizmeti veren özel sigorta şirketlerinden biri ile anlaşılır. Bu aşamada süreci yöneten sigorta şirketi çalışanı, yatırım fonları ve ödeme şekilleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi verir:

BES Katkı Payı Ödeme ve Fon Yönetimi

BES katkı payı ödeme ve fon yönetimi aşağıdaki gibi olmaktadır:

  • BES katkı payları; aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık dilimlerde ödenebilirler.
  • Katkı payı ödemelerine istendiği zaman ara verilebilir.
  • Ara ödemeler yaparak daha fazla tasarruf edilebilir.
  • Katkı payı miktarı dilendiği zaman arttırılabilir ya da azaltılabilir.
  • Ödeme planı yılda en çok 4 defa değiştirilebilir.
  • BES devlet katkısı 4’te 1 oranındadır. Yani devlet her 100 lira için 25 lira, 400 lira için 100 lira destek primi verir.
  • Fon yönetimi konusunda son söz katılımcınındır. Birikimlerinin hangi yatırım araçlarında değerlendirileceği konusunda bir yılda en çok 6 kez değişiklik yapma hakkına sahiptir.


BES Devlet Katkısı ve Cayma Hakkı Nedir?
Bu sitenin tüm içeriği, tüm doğan haklar ve yasal sonuçlarla birlikte Hangisi.net'in yazarlık hakkına tabidir. Telif hakkı yasasının gereklerini ihlal etmediğiniz sürece ayrı sayfalar ve/veya bölümler yükleyebilir ya da yazdırabilirsiniz. Hangisi.net'in önceden yazılı izni olmadan çoğaltma (bütün ya da bölüm olarak), değişiklik ya da genel ya da ticari amaçla sitenin kullanımı kesinlikle yasaktır.